Iz minuta u minut
Politika

SAMIT EU-ZAPADNI BALKAN U TIVTU Vučić na zajedničkom sastanku sa Fon der Lajen, Koštom, Makronom i Mercom u Tivtu

Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Instagram/buducnostsrbijeav
U Tivtu se danas održava samit lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana pod sloganom "Zajednički prosperitet i stabilnost EU i Zapadnog Balkana", čija će glavna tema biti proširenje EU, a Srbiju na skupu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić.
Uživo
10:17

Vučić na zajedničkom sastanku sa Fon der Lajen, Koštom, Makronom i Mercom u Tivtu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i kancelarom Nemačke Fridrihom Mercom u okviru zajedničkog sastanka u Tivtu.

Tokom dana planirani su i sastanci sa kancelarom Austrije Kristijanom Štokerom, predsednikom Vlade Irske Majklom Martinom i drugim učesnicima Samita.

O bezbednosti učesnika skupa brine 1.500 pripadnika policije, rad pojedinih ugostiteljskih i poslovnih objekata je privremeno ograničen, dok je saobraćaj na Jadranskoj magistrali povremeno i potpuno obustavljen.

Deo kompleksa Porto Montenegro je pod posebnom režimom pristupa.

10:06

Makron posetio Cetinjski manastir

Predsednik Francuske Emanuel Makron zajedno sa svojim domaćinom crnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem, posetio je Cetinjski manastir, gde ih je dočekao mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Mitropolit je francuskog predsednika i njegovu delegaciju upoznao sa bogatom i slavnom istorijom Cetinjskog manastira i svetinjama koje se u njemu čuvaju.

- Za uvažene goste u prostorijama Mitropolije upriličen je prijem, tokom kojeg je u prijatnoj i srdačnoj atmosferi razgovarano o mnogim aktuelnim temama. Predsednik Makron je mitropolita Joanikija upoznao sa razlozima svoje posete Crnoj Gori, kao i perspektivama i mogućnostima koje se otvaraju pred Crnom Gorom u okviru članstva u Evropskoj uniji - saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve.

Mitropolit Joanikije je, navodi se gostima poželio dobrodošlicu i istakao važnost posete predsednika Makrona Crnoj Gori.

Govorio je o misiji, kulturnoj i duhovnoj delatnosti Mitropolije crnogorsko-primorske u Crnoj Gori, kao i o mnogovekovnom staranju Srpske pravoslavne Crkve na očuvanju i izgradnji hrišćanskog i kulturnog nasleđa na ovim prostorima.

- Ovaj susret bio je prilika da se sagovornici sete neraskidivih i jakih veza naroda u prošlosti. Prijateljstvo i savezništvo u Prvom i Drugom svetskom ratu ostaju kao čvrst temelj na kome treba graditi budućnost odnosa. Mitropolit je podsjetio i da su se mnogi vladari, vojskovođe, književnici i duhovnici školovali na francuskim univerzitetima - stoji u saopštenju.

Govoreći o svojim slavnim prethodnicima, mitropolit Joanikije je, ističe se, izrazio uverenje da Crna Gora u kulturnom i duhovnom smislu ima šta da ponudi savremenoj Evropi.

- Borba za slobodu, čast i dostojanstvo, kao i hrišćanska spremnost na žrtvu, krasili su ovaj slobodarski narod. Bez tih univerzalnih i večnih vrednosti nijedan narod i nijedna država ne bi imali dubljeg smisla - navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je na kraju razgovora, predsednik Makron zahvalio domaćinima na srdačnom dočeku i lepom razgovoru, a mitropolit Joanikije je predsedniku Francuske uručio poklon u znak sećanja na posetu – repliku ranohrišćanskog diskosa, poznatog kao „Podgorička čaša“, relikviju pronađenu na lokalitetu Duklja, koja se danas čuva u muzeju Ermitaž.

9:54

Evo kako trenutno izgleda Tivat

9:32

Vučić se sastao s Ficom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom Vlade Slovačke Republike Robertom Ficom na Samitu EU–Zapadni Balkan u Tivtu.

- Srdačan i prijateljski razgovor sa Robertom Ficom o evropskoj budućnosti Srbije, trenutnoj dinamici i mogućnostima za ubrzanje procesa proširenja Evropske unije, regionalnim izazovima i daljem unapređenju saradnje naših zemalja - napisao je Vučić na Instagramu.

Razmenili smo mišljenja i o aktuelnim političkim i ekonomskim prilikama u Evropi i regionu, snažnijoj političkoj saradnji i potencijalma za povećanje trgovinske razmene i snažnije povezivanje privreda Srbije i Slovačke, dodao je.

- Izrazio sam zahvalnost Slovačkoj na podršci evropskom putu Srbije i sprovođenju reformi, kao i na njenom čvrstom i principijelnom stavu kada je reč o očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše zemlje - istakao je.

8:25

Skupom predsedava Košta

Skupom će predsedavati predsednik Evropskog saveta Antonio Košta, koji je prethodno održao turneju po zemljama regiona, dok je domaćin predsednik Crne Gore Jakov Milatović.

Samitu će prisustvovati i predsednica Evropske komisije Ursule fon der Lajen, kao i visoka predstavnica EK za spoljnu i bezbednosnu politiku Kaja Kalas, kao i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola.

Očekuje se, kako je objavljeno na sajtu EK, da će lideri zemalja Zapadnog Balkana i EU razgovarati o proširenju i Planu rasta, kao i da će EU ponoviti svoju punu i nedvosmislenu posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU.

Jedna od tema biće kako da se suoče sa zajedničkim izazovima i ojačaju bezbednost i otpornost, u kontekstu sve složenije geopolitičke pozadine, kao i kako da se poveća saradnja u pitanjima spoljne, bezbednosne i odbrambene politike.

Samit je deo sprovođenja strateške agende Evropskog saveta za period 2024-2029. godine.

Inače samiti EU i Zapadnog Balkana održavaju se od 2018. godine, a poslednji je održan u Briselu u decembru 2025. godine.

Vučić sa Milatovićem i Spajićem

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je sinoć otvaranju Samita EU-Zapadni Balkan u Tivtu.

- Sa domaćinima ovogodišnjeg Samita EU - Zapadni Balkan u Tivtu - napisao je Vučić na Instagram nalogu @buducnostsrbijeav u opisu fotografije na kojoj je sa predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem i premijerom te zemlje Milojkom Spajićem.

Vučić je sinoć prisustvovao i svečanoj večeri priređenoj za učesnike Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu, gde je sa evropskim zvaničnicima i partnerima iz regiona razgovarao o ključnim pitanjima za budućnost ZB.

- U manje formalnoj atmosferi razgovaram sa brojnim evropskim zvaničnicima i partnerima iz regiona o ključnim pitanjima za budućnost Zapadnog Balkana, evropskom putu naših zemalja, kao i o mogućnostima za dalje unapređenje saradnje i jačanje međusobnog poverenja - napisao je sinoć Vučić na Instagram profilu "buducnostsrbijeav".

true